Lókiképzés

Itt add meg az alcímet

A lovak azon állatok közé tartoznak, akik képesek az emberrel egy különleges kapcsolatot kialakítani. Az én meglátásom szerint ezen képességükre épül a lókiképzés. Ugyanakkor bármilyen értelmesek, akkor is állatok, akik nem képesek emberi nyelven kommunikálni, ráadásul zsákmányállatok, így ösztöneik szerint minket a ragadozók közé sorolnak. Az ember dolga megtanulni az ő nyelvüket, és meggyőzni őket róla, hogy nem törünk az életükre - ez egy nagyon szép folyamat, viszont bonyolult és kisebb-nagyobb hullámvölgyekkel tarkított. Érzésekre, empátiára és következetességre ugyanúgy szükség van, mint technikai tudásra. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül felsorolom néhány fontosabb irányelvem:

  • Biztonság - a saját testi épségem, és a rám bízott ló testi és mentális épsége elsődleges.
  • A megfelelő tartási körülmények fontossága - a jó minőségű takarmány, a tisztán tartott box/beálló/karám, a lehetőségekhez képest minél nagyobb területen biztosított szabadidő, és az egymással való társas érintkezés kulcsfontosságú. Lehet a tréning akármilyen alapos, ha a háttérben a ló ellátása hiányos, alap igényei nincsenek biztosítva, az edzésektól nem fogjuk megkapni, amit várunk.
  • Minden ló egyéniség - ami az egyiknek könnyű, az a másiknak nehéz lehet, amit az egyik megért öt perc alatt, ahhoz lehet, hogy a másiknak öt hétre van szüksége, amilyen rávezető gyakorlat egyiküknél működik, attól a másik csak frusztrált lesz, és így tovább. Ezeket a különbségeket figyelembe kell venni, és nem szabad egy sémát ráerőltetni mindegyik lóra.
  • Elvárások - az előző két pontot nem szem elől tévesztve, fontosnak tartom, hogy legyenek elvárások a ló felé. Elvárások nélkül a foglalkozások céltalanok, a rááldozott idő, energia és pénz ki lettek hajítva az ablakon. Viszont fontos, hogy az elvárások igazodjanak a ló életkorához, képzettségéhez, és aznapi állapotához.
  • Figyelem-bizalom-tisztelet - ennek a hármasnak az egyensúlyára építem fel az egyes foglalkozásokat.
  • Változatosság - körkarám, földimunka, terepen munka, futószár, járóiskola - sok-sok módja van annak, hogy kiegészítsük a nyereg alatti munkát. Ismétlésekre szükség van, de a túlzott monotonitás kiöli a lóból az együttműködési kedvet.
  • Időfaktor - annyi ideig tart, ameddig tart. A határidők a lókiképzés ellenségei. Heti- és napiterv készítő, valamint versenyző énemet is rugalmasan tartom, és ugyanúgy elfogadom, ha egy lónak több időre van szüksége valaminek az elsajátításához, mint ha esetleg felkínálja a gyorsabb haladást.
  • Fokozatosság a hosszú távú egészség érdekében: sosem feledkezem el róla, hogy a keringési rendszer, és az izomzat gyorsabban fejlődik, mint az ízületek és a csontozat - lehet, hogy a ló szusszal bírná a 10 perc vágtamunkát, de könnyen meg lehet, hogy a túl gyorsan emelt intenzitás pár éven belül megbosszúlja magát és rámegy az egészségére. Ezt a ló mentális egészségére ugyanúgy igaznak tartom.
  • Harmadik születésnapját be nem töltött lovat legkorábban a születésnapja előtt 1-2 hónappal kezdek el lovagolni. Aki ennél hamarabb szeretné a lovát nyereg alatt tudni, annak nem én leszek az embere. Ezer örömmel foglalkozom 1-2 évesekkel, de csak az általam helyesnek ítélt mértékben, amit nagy vonalakban így írnék le: két és fél éves korig fizikai terhelés nélküli foglalkozások, utána pedig apránként felépíteni a csikó kondícióját a lovas alatti munkához. (Ehhez hozzátenném, hogy rengeteg dolgot meg lehet a lónak tanítani földről, ami aztán jelentősen megkönnyíti a lovas alatti munka első lépéseit a számukra.)
  • Elsősorban tisztavérű westernlovakkal (quarter horse, paint horse, appaloosa) és ezek valamilyen szintű félvéreivel foglalkozom, esetleg testi adottságaikban ezekre hajazó más fajtájú lovakkal, kislovakkal. Nem sznobságból, hanem azért, mert kizárólag western stílusú lovaglással foglalkozom, és ezek a fajták erre lettek kitenyésztve. Egyéb foglalkozásaimon (pl. edzőnapok, edzőtáborok) szívesen látok bármilyen fajtájú lovat, ha a tulajdonos ismerkedni szeretne a stílussal.
  • Nagyon fontos a számomra a lótulajdonossal való együttműködés, hiszen neki (és/vagy a családjának) készül az adott ló. A lovas és a ló tudásszintjétől függően nyitott vagyok rá, hogy a képzéssel párhuzamosan edzéseket is tartok a párosnak, ezek a részletek már mind-mind egyéni megállapodás kérdése.

Ezen elvekkel a háttérben állok a hozzám érkező lótulajdonosok és lovaik szolgálatára. Rövidebb, pár hónapos időszakokra ugyanúgy nyitott vagyok, mint hosszabb együttműködésre.

A részletekkel és egyéni elképzelésekkel kapcsolatban keress fel bátran az itt található elérhetőségeim bármelyikén.

Fotó: Kőhalmi Kálmán
Fotó: Kőhalmi Kálmán
Fotó: Tailor Fotó
Fotó: Tailor Fotó
Szabó Zora - Western lovaglás, lókiképzés, edzőtáborok
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen!